Comparații între agenții7 septembrie 202617 min de citit

Fathom vs RE/MAX: Comparație structurală (2026)

La o privire Comparatie

Fathom RealtyRE/MAX
Clasificarea ușilor de sticlă4.6/54.1/5
Împărțirea Comisiei100/0, 88/12, sau 80/2060/40 până la 95/5
Franchise / taxă de drepturi de autor0%5% royalty + 1% franciză
Cap de producție$0 / $9K / $12K (în funcție de plan)$23K (unora $15K-$20K)
Taxe lunare$700/yr + $99 activare$300-$2,500 biroul + administrator
Taxe de tranzacție$465/txn ($165 post-cap)$250-$275/txn (separat)
Asigurarea E&O$35/transacţie~$400/an (neverificat)
Formare600+ de cursuri la cerereUniversitatea RE/MAX (1.000+ videoclipuri)
Suport 24/7Nu, nu.Nu, nu.
Valoarea sponsoruluiNu, nu.Nu, nu.
Împărțirea veniturilorDa (5 niveluri)Nu, nu.
Calea veniturilor la pensieNecunoscut/necunoscutNu, nu.
Venitură disponibilăNu este clar (nu este documentat)Nu, nu.
Bonusul agentului de topNimic .Nimic .

Cea mai importantă informaţie: Fathom Realty și RE/MAX operează sub diferite modele de brokeraj. Fathom este un broker bazat pe cloud cu structuri de comisioane bazate pe plan (în prezent Edge și Elevate), taxe fixe pe vânzare și fără drepturi de franciză. RE/MAX este o rețea mondială de francize cu taxe la nivel de birou, o limită de comisionare cu niveluri (RAPP) și o taxă de licență de 5% plus o taxă de franciză continuă de 1% pentru fiecare tranzacție.

TL;DR Despre Fathom vs RE/MAX

  • Fathom foloseşte structuri de comisie bazate pe plan.
  • RE/MAX utilizează diviziuni de comisioane RAPP cu niveluri.
  • Fathom Edge Plan limitează brokerul la $9,000.
  • Capacitățile RE/MAX aproximativ $23,000 sub RAPP.
  • RE/MAX taxează 5% de drepturi de autor, plus 1%.
  • Fathom oferă un revenue share de cinci niveluri.
  • Nici unul dintre intermediari nu oferă premii pe capitalul agentului.

Fathom vs RE/MAX compară un broker independent bazat pe cloud cu o rețea globală de francize în domeniul imobiliar rezidențial. Fathom Realty utilizează structuri de comisioane bazate pe plan (în prezent Edge și Elevate) cu taxe fixe pe vânzare și fără drepturi de franciză. RE/MAX utilizează negocieri de comisioane la nivel de birou, o redevență de 5% plus o taxă de franciză continuă de 1% și o limită de comisioane RAPP de aproximativ $23,000.

O convingere greșită comună este că comparația se reduce la oricare intermediar ia o reducere mai mică a comisionelor. Diferențele structurale se extind la drepturile de franciză, taxele lunare de birouri, taxele de tranzacții, infrastructura de brand și de referință și eligibilitatea revenue share.

Acest articol face parte din articolul nostru mai largBiblioteca de comparații de brokeraj la SmartAgentAlliance.com, construit pentru a ajuta agenții compară modele de brokerage, taxe, plafoane, revenue share, oportunități de capital și structuri de sprijin înainte de a alege unde să își spânzura licența.

Secțiunile de mai jos compară Fathom Realty și RE/MAX în următoarele domenii:

2026 Actualizare: Brokerage real și RE/MAX

Acceptarea anunțată a RE/MAX de către Real Brokerage este o știre importantă a industriei, dar acest articol rămâne concentrat pe comparația actuală cu agenții.

Achiziția RE/MAX poate afecta structura de proprietate a RE/MAX, expunerea la francize, harta de parcurs a tehnologiei, profilul datoriei și strategia pe termen lung. Dar o achiziție corporativă nu modifică automat ceea ce agenții RE/MAX plătesc sau primesc la nivelul birourilor locale.

Din acest motiv, această comparație rămâne bazată pe Fathom și RE/MAX, deoarece modelele lor orientate spre agenți funcționează astăzi, recunoscând în același timp că Real Brokerage și achiziția RE/MAX ar putea deveni mai relevante pe măsură ce detaliile de integrare, acordurile de franciză și termenii orientate spre agenți evoluează.

Structura Comisiei

Informațiile de mai jos sunt furnizate numai în scopuri generale de comparare, pe baza surselor disponibile la momentul redactării. Orice rezumat al planului, cifre sau exemple de calcul sunt doar ilustrative. Agenții ar trebui să verifice toate condițiile actuale direct cu brokerul pe care îl evaluează înainte de a lua o decizie.

Fathom Realty

Fathom în prezent oferă două planuri de comisioane. Termenii programului, taxele și mecanica revenue share sunt dependente de plan și ar trebui să fie confirmate cu materialele actuale Fathom.

  • Planul de bord - Comisioane de 7% împărțite până la plafonul anual $9,000, apoi $165 pentru fiecare tranzacție după plafon; taxa lunară $75; taxa de E&O $35 pentru fiecare vânzare; taxa de servicii pentru clienți $250 pentru fiecare vânzare; taxa minimă de tranzacție $350.
  • Planul de ridicare - 20% de comision împărțită cu suport și coaching la nivel de concierge inclus; taxă lunară $75; taxă de E&O $35 pe vânzare; taxă de servicii clienților $250 pe vânzare; taxă minimă de tranzacție $350. Materialele actuale ale Fathom nu prezintă o limită anuală publicată a planului Elevate.

Toate planurile sunt standardizate la nivel național, fără taxe de franciză sau drepturi de autor. Planul Edge limitează costul comisionului de brokerare la $9,000 anual, după care se aplică $165 pe tranzacție în plus față de taxele lunare și de vânzare. Planul Elevate nu utilizează aceeași structură a plafonului; agenții plătesc 20% dividend la fiecare tranzacție. Numele de planuri Fathom mai vechi (Max, Share, Concierge) menționate în materiale anterioare nu mai fac parte din linia actuală de planuri.

RE/MAX

RE/MAX Termenii de comisionare variază în funcție de funcție și sunt negociate individual. Structura raportată include:

  • 60/40 la 95/5 împărțit în funcție de nivelul din cadrul structurii RAPP (RE/MAX Plan de plată alternativă).
  • Taxa de licență de 5% pentru fiecare tranzacție plătită societății RE/MAX, plus o taxă de franciză continuă de 1%.
  • Cap de aproximativ$23,000 în cadrul planului RAPP (unele birouri raportează plafoane de la $15,000 la $20,000).
  • Taxe lunare și taxe administrative variază de la $300 la $2,500, în funcție de birou.
  • Taxe de tranzacții $250 de la $275 Pentru fiecare închidere în multe birouri, taxată în plus față de împărțire.

Modelul RE/MAX reflectă structura francizei sale - marca stabilește linii directoare, dar fiecare birou francizator stabilește multe dintre tarifele și condițiile specifice. Acest lucru înseamnă că costurile variază considerabil în funcție de biroul în care se alătură un agent.

Costuri anuale totale la diferite niveluri de producție

Fathom Schedule de taxă de imobiliare (Plan de bord)

  • Împărțirea Comisiei | 7% la intermediare până la limita $9,000
  • Capitalizare anuală (Plan de bord) | $9,000
  • Taxa minimă de tranzacție (pre-cap) | $350
  • Taxa de tranzacție post-cap | $165/transacție
  • Asigurarea E&O pe vânzare | $35
  • Taxa de servicii pentru clienți pe vânzare | $250
  • Taxa lunară | $75/monate
  • Taxa de franciză/royalties | $0
Schemă de taxă

RE/MAX (Range de funcție de birou)

  • Împărțirea Comisiei | 60/40 - 95/5 (nivele RAPP, negociate)
  • Capitalizare anuală (RAPP) | ~$23,000 (unele birouri $15,000-$20,000)
  • Taxa de drepturi de autor | 5% pentru fiecare tranzacție + 1% taxa de franciză continuă
  • Taxe lunare de birouri/admin | $300-$2,500/monate în funcție de funcție
  • Taxa de tranzacție | $250-$275/transacție (multe birouri)
  • Asigurarea E&O | ~$530-$907/an (variează în funcție de funcție)

Ce agent produce $250,000 în GCI de fapt plăteşte

Fathom Realty (Edge Plan, 25 de tranzacții):

  • Comisionul la intermediare (7% din $250,000 GCI, limitată la $9,000): $9,000
  • Taxe lunare ($75 x 12): $900
  • E&O (transacții $35 x 25): $875
  • Taxa de servicii pentru clienți (transacții $250 x 25): $6,250
  • Costul total: aproximativ$17,025
  • Net la agent: aproximativ $232,975 (93,2%)

RE/MAX (estimări de interval mediu, 25 de tranzacții):

  • Comisia până la limita (RAPP, ~$23K): $23,000
  • Taxe lunare (~$600/luna x 12): $7,200
  • Taxe de tranzacție ($260 x 25): $6,500
  • Asigurarea E&O (estimată): $720
  • Costul total estimat: ~$37,420
  • Prețuri estimate netă la agent: ~$212,580 (85.0%)

Diferență estimată: aproximativ $20,400 mai mult în buzunarul agentului la Fathom la acest nivel de producție.

Partea de venituri și venitul pasiv

Fathom Realty

Fathom oferă un program de 5 nivele revenue share pentru agenți care atrage alți agenți la broker. Materialele actuale Fathom arată o structură de cinci niveluri legată de planurile Edge și Elevate, cu cerințe de descărcare pentru nivelurile 3 până la 5:

  • Nivelul 1 | Agenti pe care îi atragi direct | 20%
  • Nivelul 2 | Atraşi de agenţii tăi de nivel 1 | 20%
  • Nivelul 3 | Al treilea nivel (necesită descărcare) | 20%
  • Nivelul 4 | Nivelul patru (necesită descărcare) | 20%
  • Nivelul 5 | Nivelul 5 (necesită descărcare) | 20%

Cota de venituri la Fathom este calculată din veniturile eligibile împărțite înainte de cap, cu cerințe de descărcare pentru nivelurile 3 până la 5. Sumele reale în dolari pentru fiecare agent descendent depind de participarea la plan, de ratele de plafonare și de tranzacțiile specifice generate de agenții din structură. Materialele Fathom mai vechi au menționat diferite procente de nivel și baze de calcul; agenții ar trebui să confirme termenii curente direct cu Fathom.

RE/MAX

RE/MAX nu oferă revenue share, cotă de profit sau nicio formă de venit pasiv legat de atracția agenților. Nu există un program care să plătească un agent pe baza producției altor agenți care atrage la brand. Creşterea bogăţiei la RE/MAX provine în întregime din veniturile de comisioane ale agentului şi din orice acorduri cu echipa pe care le negociează la nivel de birou.

Venitul încetează când un agent încetează să vândă. Nu există fluxuri de venituri variabile, nici o cale de venituri de pensionare legată de marcă și nici o participare în capital în franciză.

Formare și dezvoltare profesională

Fathom Realty

  • 600+ de cursuri la cerere accesibil prin intermediul bibliotecii de formare Fathom.
  • Conținutul de formare acoperă totul, de la elementele de bază ale tranzacțiilor până la marketing și creșterea afacerii.
  • Toate formările sunt incluse fără costuri suplimentare pentru agenți.
  • Nu există asistență live 24/7 - instruirea este auto-direcționată prin intermediul platformei on-demand.

RE/MAX

  • Universitatea RE/MAX - mai mult de 1.000 de videoclipuri si mai mult de 70 de cursuri cu acces 24/7 la cerere.
  • Calitatea instruirii și programele de mentorat local variă considerabil în funcție de funcție.
  • Rețeaua de francize oferă acces la conferințe și evenimente naționale.

RE/MAX University oferă o bibliotecă de formare mai mare în volum - 1.000+ de videoclipuri comparativ cu 600+ de cursuri Fathom - reflectând investițiile mai lungi de franciză în conținutul centralizat de formare. Învăţământul lui Fathom este inclus pentru toţi agenţii, fără costuri suplimentare. Ambele agenții de intermediare sunt auto-orientate în furnizarea de formare, în loc să ofere mentoring personal structurat.

Tehnologia și instrumentele

Fathom Realty

  • Platforma tehnologică Fathom - intelliAgent pentru gestionarea tranzacțiilor și respectarea cerințelor.
  • Instrumente de CRM, instrumente de marketing, site-uri de agenți și fluxuri de lucru în back-office.
  • Toate tehnologii incluse fără costuri suplimentare.
  • Fără birouri fizice - întreaga platformă este virtuală și accesibilă de oriunde.

RE/MAX

  • Acces la instrumentele tehnologice RE/MAX prin intermediul platformei de franciză.
  • Site-ul național de branduri și sindicatul de listare prin remax.com.
  • Infrastructura birourilor locale variază considerabil - unele birouri investesc foarte mult în tehnologie, altele mai puţin.
  • Marca RE/MAX și rețeaua sa globală de listare oferă o atenție de marketing la nivel de marcă.

Tehnologia Fathom este construită special pentru un model de broker în cloud. Avantajul tehnologic al RE/MAX este site-ul național al mărcii și recunoașterea consumatorilor care conduce traficul către remax.com. Dacă acest flux de plumb orientat de brand ajunge de fapt la agenții individuali depinde în mare măsură de biroul și de piața specifică.

Cultura și mediul de lucru

Fathom Realty: Cloud-First, Lean și Independent

Agentii Fathom lucrează de oriunde doresc, fără cerințe fizice de birou și fără taxe de birou. Brokerajul este construit pentru agenți independenți care doresc să își mențină costurile scăzute și autonomia ridicată. Cu o rating de 4,6 stele Glassdoor din 362 de recenzii, satisfacția agentului raportată de Fathom este la capătul superior al gama de brokeruri majore; agenții de pe model cită frecvent structura de taxă fixă și simplitatea operațională.

RE/MAX: Cultură bazată pe marcă

Birourile RE/MAX reflectă, de obicei, imaginea profesională a francizei. Mediul de birou fizic face parte din propunerea de valoare pentru mulți agenți - oferă un loc de a întâlni clienți, de a accesa asistență administrativă și de a lucra alături de alți agenți cu experiență. Cu aproximativ 3.000 de recenzii Glassdoor și o rating de 4,1 stele, RE/MAX este bine apreciat, deși experiența variază considerabil între locațiile francizei.

RE/MAX a construit una dintre cele mai recunoscute branduri imobiliare din lume peste 50 de ani. Logo-ul balonului este instantaneu recunoscut de consumatori în majoritatea piețelor. În cazul agenților ale căror afaceri depind de recunoașterea mărcii și de traficul de intrare sau de trimitere de la o locație fizică, capitalul respectiv al mărcii are o valoare reală. Pentru agenții care generează afaceri în principal prin propriile rețele de marketing și de referință, premiul de marcă poate avea mai puțin importanță.

Acţiuni, equitate şi creştere a bogăţiei

Fathom Realty

Fathom Holdings este cotată la NASDAQ (FTHM). Agenții nu primesc premii de stoc ca parte a compensației lor - nu există un program de grant de capital legat de mijloacele de producție sau de atracția agenților. Calea de construire a bogatiei la Fathom este prin venituri de comision sub structura planului flat-fee plus programul revenue share pentru agenți care sponsorizează alții.

RE/MAX

RE/MAX Holdings este cotată la NYSE (RMAX). Agenții nu au nicio participație în capital în franciza sau în societatea-mamă. Nu există programe de recompensare a acțiunilor, nici revenue share, și nici o cale de venit pasiv legat de atracția agenților. Ca și în cazul Fathom, creșterea bogăției la RE/MAX vine din venituri de comision, mai degrabă decât din capitalul propriu.

Nici un broker nu oferă premii de acțiuni de agenți în felul în care unii concurenți mai noi cloud fac. Agenții care solicită participarea la capitalul propriu ca parte a relației lor de broker trebuie să se uite în altă parte a pieței.

Suport pentru agenţi

Fathom Realty

  • Suportul este disponibil prin intermediul platformei Fathom și echipei de servicii pentru agenți.
  • Nu există asistență în direct 24/7 - timpul de răspuns în timpul orei în afara orașului poate varia.
  • Suportul brokerului este disponibil virtual, mai degrabă decât printr-un birou fizic local.
  • Experiența de susținere este consecventă deoarece curge printr-un sistem centralizat.

RE/MAX

  • Calitatea de sprijin variază semnificativ în funcție de biroul de franciză.
  • Birourile cu personal bun oferă o disponibilitate puternică a unui broker local și sprijin administrativ.
  • Birourile mai slabe pot avea resurse limitate de sprijin.
  • Nu există asistență standardizată 24/7 la nivel de marcă - fiecare birou determină disponibilitatea proprie.

Sprijinul este un domeniu în care niciunul dintre intermediari nu are un avantaj universal clar. Suportul Fathom este centralizat şi consecvent, dar nu 24 de ore. Suportul RE/MAX depinde aproape în întregime de biroul individual de franciză la care se alătură agentul. Prin urmare, calitatea asistenței de birou RE/MAX variază semnificativ în întreaga rețea de francize.

Ce se întreabă şi agenţii

Cum funcţionează structura taxei de tranzacţie a Fathom?

Planurile actuale ale Fathom percepe o taxă minimă de tranzacție $350 pe vânzare, $35 E&O pe vânzare și $250 taxă de servicii pentru clienți pe vânzare. Planul Edge a împărţit plafoanele de comisioane de 7% la $9,000 în fiecare an; tranzacțiile post-cap conțin un $165 taxă pe tranzacție în plus față de elementele de vânzare.

Care este planul RAPP la RE/MAX?

RAPP înseamnă Plan de plată alternativă RE/MAX. Este o structură de împărțire a comisionelor cu niveluri (de obicei 60/40 până la 95/5 în favoarea agentului pe baza nivelului) cu un plafon anual de aproximativ $23,000 la multe birouri. Nivelul exact de diviziune și cap sunt stabilite la nivelul biroului de franciză.

Cum funcţionează structura francizei RE/MAX?

RE/MAX funcționează ca un sistem de franciză. Birourile individuale sunt deținute și exploatate de francizatori care plătesc drepturi de autor și taxe de franciză continue către RE/MAX corporate. Taxele locale, împărțirile, costurile lunare ale birourilor și structurile de sprijin sunt stabilite la nivelul biroului, ceea ce înseamnă că experiența agenților variază considerabil în funcție de locație.

Fathom are birouri fizice?

Fathom Realty operează ca o agenție de brokeraj în cloud fără birouri fizice deținute de companie. Agenții accesează resursele administrative, de formare și de conformitate prin platforma cloud a Fathom. Întâlnirile locale în persoană pot fi organizate de agenți sau de conducerea pieței, dar nu sunt o parte necesară a modelului de broker.

De ce este important

Mulți agenți care compară Fathom și RE / MAX evaluează, de asemenea, modul în care ambele modele se compară cu structura eXp Realty bazată pe cloud, cap standardizat, revenue share, oportunitățile de capital și ecosistemul de sponsorizare. Pentru această comparație, a se vedea eXp Realty vs Fathom și eXp Realty comparativ cu RE/MAX.

De asemenea, puteți afla mai multe despremodul în care funcţionează eXp Realty Şi de ce ?alegerea sponsorului eXp potrivit poate afecta sprijinul, sistemele, formarea şi resursele pe care le primeşti după aderare.

Pentru a compara modelele de brokeraj suplimentare, reveniți labibliotecă de comparații de brokeraj.

Întrebări frecvente

Cum se compară Fathom cu RE/MAX pentru agenţi cu experienţă?

Structura costurilor a Fathom generează în mod obișnuit costuri de brokerare mai scăzute pentru agenții cu experiență care își creează propria afacere. La $250,000 în GCI, exemplul Fathom Edge este aproximativ $17,025 în costul total versus aproximativ $37,420 la un birou RE/MAX de gamă medie, un decalaj de aproximativ $20,400. Agenții care utilizează rețeaua de referință RE/MAX sau se bazează pe recunoașterea locală a mărcii cântăresc adesea această diferență față de valoarea comercială incrementală a mărcii de franciză pe piața lor.

Avea RE/MAX un cap?

RE/MAX oferă un plafon în cadrul structurii RAPP (RE/MAX Plan de plată alternativă), de obicei în jurul $23,000 la multe birouri. Cu toate acestea, agenții plătesc, de asemenea, taxe de birouri lunare de la $300 la $2,500 și taxe pe tranzacție de la $250 la $275,, care continuă indiferent dacă au atins limita de comisioane. Acest lucru înseamnă că costul anual total este considerabil mai mare decât sugerează doar cifra de plafon.

Oferă RE/MAX sau Fathom revenue share?

RE/MAX nu dispune de un program revenue share sau de un program de participare la profit. Agenții nu câștigă venituri pe baza producției altor agenți pe care îi atrag la marcă. Fathom oferă un program revenue share de 5 nivele legat de planurile Edge și Elevate, cu materiale actuale care arată 20% în toate cele cinci nivele și desblochează cerințele pentru nivele 3 până la 5.

Ce este ratingul Glassdoor pentru Fathom vs RE/MAX?

Fathom Realty are o rating de 4,6 stele Glassdoor din aproximativ 362 de recenzii - una dintre cele mai înalte ratinguri din industrie pentru o brokerie națională. RE/MAX are o rating de 4,1 stele din aproximativ 3.000 de recenzii. Ratingul mai ridicat al Fathom reflectă feedback-ul agenților cu privire la structura taxei și modelul operațional. Probele de revizuire mai mari ale RE/MAX oferă o imagine mai largă a experienței de franciză în sute de birouri operate în mod independent.

Se pot alătura noi agenţi Fathom Realty sau RE/MAX?

Fathom acceptă agenţi la toate nivelurile de experienţă. Brokerul are o bibliotecă de instruire de peste 600 de cursuri și oferă asistență virtuală brokerului. Cu toate acestea, modelul lui Fathom presupune un grad de auto-direcție. Noii agenți care au nevoie de mentoranță personală intensivă și de ținere de mână pot găsi un mediu de birou tradițional ca RE/MAX mai susținător în primul an, în special în birourile cu programe de mentor active. Noii agenți care sunt auto-motivați și învață bine prin resurse la cerere pot opera în cadrul modelului virtual de formare și sprijin al Fathom.

Fathom Realty sau RE/MAX oferă stocuri agenţilor?

Fathom Holdings este tranzacționată public pe NASDAQ (FTHM), dar brokerul nu oferă premii pentru acțiunile agenților legate de producție sau de atracția agenților. Agenții pot achiziționa acțiuni FTHM în mod independent pe piața deschisă, ca orice societate publică. RE/MAX este, în mod similar, cotată la piața publică (RMAX pe NYSE) fără niciun program de participare a acțiunilor agenților. Agenții care solicită premii de acțiuni ca parte a compensației lor de broker ar trebui să evalueze alte opțiuni.

Fathom vs RE/MAX: Comparație structurală (2026)
Imagine principalăFathom vs RE/MAX: Comparație structurală (2026)Credit: Smart Agent Alliance
Doug Smart

Scris de

Doug Smart

Co-fondator, Smart Agent Alliance

Agent imobiliar licențiat - licența #02191298 (CA) - sub brokerajul eXp Realty

Constructor de echipă eXp din top 1%. A proiectat și construit acest site, Agent Portal, precum și sistemele și automatizările care susțin fluxurile de producție și instrumentele de atragere din toată organizația.

Biografia completă

Te gândești la eXp Realty?Intră în eXp prin Smart Agent Alliancesauurmărește prezentarea de 18 minute